Welcome to ERE

Bulevardi "Bajram Curri",
Rruga "Viktor Eftimiu"
nr.1023, Tirane
Tel&Fax: +355 042222963, 042269590
E-mail: erealb@ere.gov.al

Kliko ketu per vendndodhjen

NA KONTAKTONI

 

  • Home  
  • »  NJOFTIME  
  • »  Njoftime, deklarata per shtyp  
  • »  Njoftime  
PRINT Mail
Seminar i pėrbashkėt ECRB-MEDREG ku theksohet rėndėsia e bashkėpunimit rregullator duke nxitur pėrditėsimin e energjisė sė rinovueshme
Nė datėn 18 Qershor nė Tiranė, autoritetet rregullatore tė Bordit Rregullator tė Komunitetit tė Energjisė (ECRB) dhe Rregullatorėt e Energjisė tė Mesdheut (MedReg) diskutuan pėr tė ardhmen e Rrjetit tė Matjes dhe Mekanizmit tė Ankandit pėr Mbėshtetjen e Energjisė sė Rinovueshme ne vendet e MedReg dhe ECRB.  
Nė qendėr tė vėmendjes ishte zhvillimi i njė qasjeje rajonale koherente pėr rregullimin e tregut tė energjisė sė rinovueshme nė rajonet e Mesdheut dhe tė Komunitetit tė Energjisė.

U theksua roli kryesor i rregullatorėve tė energjisė nė fuqizimin e konsumatorėve dhe krijimin e njė klime investimi tė favorshėm pėr energjinė e rinovueshme.

Rregullatorėt ndanė perceptimet e tyre se si rrjeti i matjes mund tė shėrbejė si njė politikė e cila mundėson nxitjen e investimeve private nė energjinė e rinovueshme.  Po ashtu u diskutua gjerėsisht roli i ankandeve nė mbėshtetjen e uljes sė ēmimit duke nxitur njė mjedis konkurues. Pėrfaqėsuesit e Bankėn Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (BERZH) theksuan se si Institucionet Ndėrkombėtare Financiare mund tė mbėshtesin futjen e pajisjeve inteligjente tė matjes dhe ofruan shembuj konkrekte pėr mbėshtetjen financiare dhe teknike tė projekteve tė Burimeve tė Rinovueshme tė Energjisė nė rajon.  

Znj. Dorina Perister nga BERZH tregoi qė banka po punon ngushte me aktorėt e energjisė dhe rregullatorėve pėr tė nxitur Burimet e Rinovueshme tė Energjisė. Banka Europiane mbėshtet projektet konkuruese dhe tė qėndrueshme tė cilat pėrputhen me standartet e mjedisit, nė njė nivel tė vogėl por edhe nė nivel tė madh tė cilat ndjekin njė strukturė tregėtare.

Rregullatorėt u informuan gjithashtu pėr tendencat mė tė fundit tė kostos dhe treguesit e konkurrencės nė rajonin MEDREG dhe ECRB nė lidhje me burimet e rinovueshme. U theksua se rezultatet individuale tė ankandit dhe rezultatet e ēmimeve u bazuan tek faktorėt e veēanta tė vendit, pėrfshirė projektimin e tenderit, besimin e investitoreve, si dhe elemente tė tjera siē janė rregullat e aksesit nė rrjet etj.
Nje prezantim i vecante u mbajt dhe nga ana e ERE ku ecuria, problematikat dhe sfidat e sektorit u vune ne dukje.

Nė pėrfundim tė seminarit, Znj. Nina Grall nga Bordi Rregullator i Komunitetit tė Energjisė sugjeroi qė matja e rrjetit shihet si njė mjet pėr tė arritur tranzicionin e Energjisė qė mund tė mbėshtesė efiēiencėn e Energjisė dhe si pasojė e zvogėlojė humbjet e energjisė elektrike.  Znj. Grall u bėri thirje rregullatorėve tė bashkėpunojnė duke pretenduar se duhet tė shkėmbejė tė pėrbashkėtat dhe eksperiencat e tyre.